Jakie choroby roznoszą pluskwy?

pluskwa

Pluskwy to pasożyty, które żywią się krwią ludzi i zwierząt. Najczęściej namnażają się w materacach i zakamarkach łóżek. Niemniej ich pojawienie się nie jest wynikiem brudu czy braku higieny. Pluskwy domowe podążają za żywicielem, tym samym do mieszkania może je przynieść zarówno zwierzę, jak i człowiek. Niekiedy też pasożyty trafiają do domów razem z zakupionymi meblami. Pluskwy rozmnażają się w bardzo szybkim tempie, a ich usunięcie jest nie lada wyzwaniem. Zwykle ci, którzy zauważają ciemnobrązowe owady, zaczynają się martwić o swoje zdrowie, ale czy rzeczywiście ugryzienia przez pluskwy mogą prowadzić do poważnych chorób? Poniżej wyjaśniamy, czy jest się czego obawiać.

Czy ugryzienia przez pluskwy są groźne?

Ślady po ugryzieniach przez pluskwy zwykle są zaczerwienione i mogą powodować pieczenie. Zazwyczaj jednak znikają po kilku godzinach. Prowadzone przez lata badania ani ostatecznie nie potwierdziły, ani nie wykluczyły też  tezy, iż te pasożyty przenoszą groźne choroby takie jak np. HIV czy zapalenie wątroby. Niemniej istnieją pewne opracowania, które potwierdzają, że w przewodzie pokarmowym pluskiew mogą przetrwać pewne wirusy. Jakiś czas temu kanadyjscy naukowcy odkryli też, że pluskwy mogą przenosić bakterie MRSA oraz enterokoki, które mogą wywoływać zakażenia organizmu, w skrajnych przypadkach nawet sepsę. To, czy wraz z ugryzieniem pasożyty mogą zarażać nimi człowieka, wciąż pozostaje jednak przedmiotem badań.

Wątpliwe wyniki badań dotyczące przenoszenia chorób przez pluskwy nie oznaczają jednak, że te pasożyty nie mogą rozprzestrzeniać infekcji. Ich ugryzienia mogą być groźne szczególnie dla osób z osłabioną odpornością, dlatego, aby zapobiec rozwojowi czynników chorobotwórczych, warto zwalczać siedliska pasożytów za pomocą skutecznych metod. Co ważne, istotne jest zwalczanie nie tylko dorosłych osobników, ale także usuwanie ich jaj i larw. Zwalczaniem pluskiew w Łodzi zajmuje się m.in. nasza firma, która oferuje usuwanie pasożytów przy użyciu toksycznych środków oraz wysokiej temperatury, czyli jedynych metod, które trwale pozwalają pozbyć się zagrożenia.