Jak przygotować mieszkanie do dezynfekcji?

mężczyzna w kombinezonie

Dezynfekcję mieszkań najczęściej przeprowadza się w sytuacji, gdy domownicy chcą pozbyć się czynników chorobotwórczych takich jak wirusy, bakterie czy grzyby. Zwykle zlecają ją po przebyciu chorób zakaźnych bądź też w przypadku, gdy mieszkanie zostało zalane. Oprócz tego dezynfekcja pomieszczeń jest jednym ze sposobów na usunięcie fetoru i płynów ustrojowych, będących wynikiem zgonu w danym obiekcie. Aby ją przeprowadzić, należy jednak wcześniej przygotować do tego mieszkanie. Co należy zrobić przed dezynfekcją pomieszczeń? O tym, jak zabezpieczyć wyposażenie wnętrz przed odkażaniem, przeczytasz poniżej.

Co należy zrobić przed dezynfekcją wnętrza?

Dezynfekcja to sposób na pozbycie się niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń, które są siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych. Przeprowadza się ją przy wykorzystaniu różnych metod opartych najczęściej na środkach chemicznych. Ze względu na zastosowanie chemii, ważne jest to, by wcześniej zabezpieczyć mieszkanie przed jej szkodliwym działaniem. Przede wszystkim z pomieszczeń poddawanych dezynfekcji bezwzględnie należy wyprowadzić zwierzęta. Nie mniej ważne jest też usunięcie wszystkich roślin. Dalej najlepiej wynieść z pomieszczeń żywność i artykuły pierwszego kontaktu takie jak np. dziecięce zabawki czy artykuły higieniczne. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy je właściwie zabezpieczyć.

Żywność powinno się zapakować w szczelne, próżniowe opakowania, które uniemożliwią przedostawanie się środków odkażających do składu produktów. Każdy artykuł należy też schować do szafki. Ubrania i akcesoria higieny osobistej także dobrze jest umieścić w miejscu, do którego nie przedostaną się bakteriobójcze preparaty. Meble i sprzęty elektroniczne z kolei należy zabezpieczyć folią. Następnie należy odsunąć meble od ścian, tak by zapewnić swobodny dostęp do wszystkich zakamarków wnętrza. Przed rozpoczęciem dezynfekcji trzeba opuścić pomieszczenie. W takim miejscu może przebywać wyłącznie osoba przeprowadzającą tę czynność, która ma na sobie odpowiednią odzież ochronną.