Po jakich zgonach trzeba dezynfekować pomieszczenia?

dezynfekcja mieszkania

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie, niemniej nawet i w tak trudnym momencie należy podejmować racjonalne decyzje. Problematyczne może być nie tylko zorganizowanie pogrzebu, ale także uporządkowanie i oczyszczenie miejsca zgonu w przypadku, gdy do śmierci doszło w domu lub w innym zamkniętym pomieszczeniu. Aby pozbyć się śladów śmierci, które szybko stają się siedliskiem drobnoustrojów chorobotwórczych, nierzadko konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm sprzątających. W jakich sytuacjach niezbędna okazuje się dezynfekcja? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Dezynfekcja po zgonie – kiedy należy ją wykonać?

Stopień zanieczyszczenia miejsca zgonu zależy od rodzaju śmierci oraz czasu, jaki upłynął od zatrzymania akcji serca do momentu odnalezienia zwłok. Przy zaawansowanym stopniu rozkładu ciała, wymaga się wieloetapowego czyszczenia, które pozwoli skutecznie pozbyć się fetoru oraz płynów biologicznych. Od miejsc, w których doszło do śmierci z przyczyn naturalnych, o wiele bardziej szczegółowego czyszczenia wymagają pomieszczenia, w których doszło do zabójstwa lub samobójstwa. Niemniej w każdym tym przypadku nie można pominąć dezynfekcji. Dezynfekcję powinno się przeprowadzać zawsze, gdy dojdzie do zgonu w zamkniętym pomieszczeniu, niezależnie od powodów śmierci. Nie ma zatem znaczenia, czy mowa o śmierci z przyczyn naturalnych, czy w wyniku udziału osób trzecich.

Dezynfekcja ma kluczowe znaczenie ze względu na to, że pozwala usunąć niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia, które są szczególnie groźne dla ludzi. Rozkładające się zwłoki uwalniają płyny biologiczne, które mogą stać się przyczyną wielu niebezpiecznych zatruć. Co więcej, dokładne wyczyszczenie pomieszczeń pozwala też pozbyć się drażniącego zapachu, którego nie da się usunąć przy zastosowaniu sklepowych środków czystości. Usługi sprzątania po zmarłych oferuje m.in. nasza firma, która wykonuje kompleksową dezynfekcję pomieszczeń w Łodzi przy wykorzystaniu zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych metod takich jak mikrodyfuzja, zamgławianie czy ozonowanie obiektu.