Co oznacza bezpieczna dezynfekcja COVID?

dezynfekcja

W walce z koronawirusem kluczowe znaczenie ma stosowanie się do zasady DDM. Dystans, dezynfekcja i maseczki skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa, chroniąc przed zarażaniem innych i zarażeniem siebie od innych. W przypadku dezynfekcji ważna jest nie tylko dezynfekcja osobista odnosząca się do częstego mycia rąk, ale również i dezynfekcja pomieszczeń oraz miejsc, w których przebywa znaczna liczba osób bądź też, w których przebywały osoby zarażone. O tym, jak bezpiecznie przeprowadzić taką dezynfekcję i jakie metody się do tego wykorzystuje, piszemy w dalszej części artykułu.

Jak dezynfekować pomieszczenia w czasie pandemii?

Koronawirusem najszybciej można zarazić się drogą kropelkową, ale warto pamiętać, że wirus utrzymuje się również na powierzchniach, z którymi miały kontakt osoby zarażone. Szacuje się, że na blatach i klamkach wirus może przetrwać od kilku godzin do nawet kilku dni w zależności od rodzaju powierzchni oraz środowiska. W związku z tym rola dezynfekcji takich powierzchni jest nieoceniona. Najpopularniejszą metodą dezynfekcji jest dezynfekcja manualna przy wykorzystaniu płynów dezynfekcyjnych na bazie alkoholu. Taki sposób jednak nie daje gwarancji w pełni skutecznej dezynfekcji, a ponadto zwykle nie pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Rozwiązaniem okazuje się więc zlecenie dezynfekcji profesjonalistom.

Profesjonalne firmy w ramach dezynfekcji oferują takie metody jak zamgławianie, ozonowanie czy mikrodyfuzja. Takie metody dezynfekcji pomieszczeń w Łodzi oferuje nasza firma, która gwarantuje wysoką skuteczność przy jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa. Wybór właściwej metody zależy od wielkości pomieszczenia oraz rodzaju dezynfekowanych powierzchni. Zamgławianie polega na rozpylaniu środka dezynfekcyjnego w postaci drobnej mgiełki, która dociera do wszystkich zakamarków w pomieszczeniu. Ozonowanie z kolei oczyszcza powietrze przy wykorzystaniu ozonu rozpylanego przez urządzenie zwane ozonatorem. Mikrodyfuzja natomiast bazuje na nasyceniu powietrza aktywną mgłą, która neutralizuje wirusy i oczyszcza powierzchnie.