Dlaczego należy zatrudnić firmę dezynfekcyjną do odkażenia pomieszczenia, w którym leżały zwłoki?

dezynfekcja

Dezynfekcja pomieszczeń to skuteczny sposób zwalczania bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Z tej metody usuwania i neutralizowania patogenów korzysta się w przypadku, gdy istnieje ryzyko rozprzestrzeniania mikroorganizmów, które mogą wywoływać realne zagrożenie epidemiologiczne. Usługi dezynfekcyjne mogą dotyczyć różnych obiektów, w których konieczne jest usunięcie zanieczyszczeń lub zachowanie najwyższych standardów czystości i sterylności. Odkażanie odgrywa również istotną rolę w przypadku pomieszczeń, w których spoczywały zwłoki. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego dezynfekcja mieszkań po zgonie jest tak ważna.

Z jakich powodów konieczna okazuje się dezynfekcja pomieszczeń po zgonie?

Ciało człowieka po śmierci ulega rozkładowi. Tempo rozpadania się ludzkich tkanek zależy od panujących w pomieszczeniu warunków. Im wyższe temperatury i wyższa wilgotność powietrza, tym rozkład następuje szybciej. W tym czasie zwłoki wydzielają znaczną ilość krwi oraz płynów ustrojowych, które stają się przyjaznym dla rozwoju patogenów chorobotwórczych środowiskiem. Siedliskiem bakterii i groźnych dla zdrowia mikroorganizmów staje się również ciało zmarłego. Bezpośredni kontakt z niezabezpieczonymi zwłokami lub płynami ustrojowymi może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Warto jednak pamiętać, że nie tylko bezpośredni kontakt z martwym ciałem stanowi zagrożenie.

Choroby mogą rozprzestrzeniać się na różne sposoby, a ryzyko zarażenia się bakteriami, które wywołują zatrucia i choroby zakaźne, jest bardzo duże. Szczególnie groźna okazuje się możliwość zarażenia się żółtaczką typu A lub B oraz wirusem HIV. Problematyczny jest również zapach, jaki wydzielają zwłoki. Pełnych zarazków śladów pośmiertnych oraz drażniącego zapachu nie da się wyeliminować po usunięciu martwego ciała. Gwarancji bezpieczeństwa nie daje też usunięcie zabrudzeń przy pomocy dostępnych w sklepach środków chemicznych. Skutecznym rozwiązaniem jest za to dezynfekcja po zgonie. Odkażenie pomieszczenia pozwala w pełni pozbyć się patogenów chorobotwórczych i tym samym zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.