Jak profesjonalnie usuwa się koronawirusa z pomieszczeń i powierzchni?

dezynfekcja pomieszczenia

Koronawirusem można zarazić się na dwa sposoby – drogą kropelkową lub poprzez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami. W wielu przypadkach izolacja oraz zakrywanie ust i nosa okazują się więc niewystarczające. Kluczowe znaczenie ma za to dezynfekcja, w tym zarówno dezynfekcja rąk, powierzchni, jak i całych pomieszczeń, w których mogły przebywać osoby zarażone COVID-19. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej tej ostatniej kwestii, a dokładniej wyjaśnimy, jak wygląda profesjonalne usuwanie koronawirusa z pomieszczeń.

Jakie metody wykorzystuje się do dezynfekcji pomieszczeń przy COVID-19?

Jedną z metod dezynfekcji pomieszczeń, która okazuje się skuteczna w walce z wirusami, takimi jak np. SARS-CoV-2 jest mikrodyfuzja. Jest to rodzaj tzw. suchej dezynfekcji powietrza i powierzchni użytkowych. Przeprowadza się ją przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia, zwanego dyfuzorem, które służy do wytwarzania aktywnej mgły. Cały proces dezynfekcji polega na nasyceniu powietrza w pomieszczeniu aktywną mgłą, która umożliwia rozprowadzenie środka dezynfekcyjnego (zwykle na bazie alkoholu) po wszystkich możliwych powierzchniach. Dzięki temu preparat neutralizujący bakterie i wirusy dociera wszędzie, nawet do najbardziej trudnodostępnych miejsc, takich jak przewody wentylacyjne i klimatyzacyjne.

Inną metodą usuwania koronawirusa z powierzchni i pomieszczeń jest ozonowanie. Ten rodzaj dezynfekcji do zwalczania bakterii i wirusów wykorzystuje ozon, który wytwarzają specjalne ozonatory. Ozonowanie w przeciwieństwie do mikrodyfuzji wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma jego uszczelnienie. Poza mikrodyfuzją i ozonowaniem do profesjonalnego usuwania drobnoustrojów chorobotwórczych wykorzystuje się także promienie UV lub UVC. Dezynfekcja polega wówczas na naświetlaniu konkretnych powierzchni. Metoda ta jest skuteczna w usuwaniu wirusów wyłącznie z odsłoniętych powierzchni, takich jak meble czy blaty. W przeciwieństwie do mikrodyfuzji nie dociera jednak do trudnodostępnych miejsc.