Jak dezynfekuje się powierzchnie w dobie COVID-u?

dezynfekcja na klatce schodowej

Najnowsze badania dowodzą, że szczepionki nie są w stanie uchronić nas przed zarażeniem się wirusem SARS-CoV-2. I choć zapewniają łagodniejszy przebieg choroby oraz minimalizują ryzyko powikłań, ich przyjęcie, nie powinno wykluczać stosowania się do podstawowych zasad ochrony. Mowa tu o noszeniu maseczek ochronnych, częstej dezynfekcji rąk oraz dezynfekcji pomieszczeń, szczególnie tych, w których mogły przebywać osoby zarażone. Dezynfekcja pomieszczeń to skuteczny sposób na to, by pozbyć się wirusa nie tylko z różnego rodzaju powierzchni, ale i też z powietrza. Jakie metody dezynfekcyjne skutecznie zwalczają koronawirusa?

Metody dezynfekcji pomieszczeń skuteczne w walce z koronawirusem

Tradycyjne metody dezynfekcji polegające na stosowaniu preparatów wirusobójczych nie zawsze okazują się skuteczne przy neutralizowaniu wszystkich bakterii i wirusów. W przypadku SARS-CoV-2 lepiej więc skorzystać z oferty specjalistycznych usług dezynfekcyjnych. W profesjonalnej dezynfekcji pomieszczeń wykorzystuje się takie metody jak np. mikrodyfuzja, zamgławianie czy ozonowanie. Mikrodyfuzja polega na nasyceniu powietrza aktywną mgłą, która rozprowadza środek dezynfekujący na bazie alkoholu po wszystkich powierzchniach w pomieszczeniu. Takie preparaty nie są toksyczne dla ludzi, a przy tym świetnie radzą sobie z wirusami bytującymi na meblach, parapetach, a nawet tak trudno dostępnych miejscach, jak kratki wentylacyjne.

Na podobnej zasadzie działa ozonowanie, z tą różnicą, że ta metoda dezynfekcji wyklucza użyteczność pomieszczeń na określony czas i wymaga odpowiedniego ich przygotowania. Odkażanie całych pomieszczeń przy wykorzystaniu ozonu daje jednak ponad 90% skuteczności w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Przy dezynfekcji konkretnych powierzchni, takich jak blaty czy krzesła dobrze sprawdza się też metoda zamgławiania ULV. Aplikacja zimnej mgły pozwala szybko i skutecznie wyeliminować bakterie i wirusy z różnych, odkrytych elementów wyposażenia. Gorzej niż mikrodyfuzja czy ozonowanie radzi sobie jednak ze szczelinami i zakamarkami.