Czy ugryzienia pluskiew mogą być groźne dla zdrowia?

ukąszenia na plecach kobiety

Pluskwy to małych rozmiarów insekty, które uaktywniają się w nocy. Żywią się krwią, przez co atakują swoje ofiary podczas snu. Ich obecność w domach i mieszkaniach niełatwo zauważyć. Owady kryją się m.in. w ciasnych szczelinach łóżek, w fałdach zasłon, za tapetami czy też pod dywanami. Ich pojawienie się nie jest wynikiem brudu. Pluskwy trafiają do domu z zewnątrz. Często jedynym sygnałem wskazującym na ich bytowanie w domach są ugryzienia na ciele lub niewielkie ślady krwi na pościeli.

Ugryzienie przez pluskwę – czy może być niebezpieczne?

Ugryzienia przez pluskwy nie są bolesne, ale ich objawy bywają uciążliwe. Symptomy ugryzień mogą się jednak różnić. Wiele zależy od tego, czy wystąpi po nich reakcja alergiczna, czy też nie. U większości trudno jest je dostrzec, gdyż nie powodują obrzęków ani rozległych rumieni. Czasem mogą nie różnić się też od ugryzień innych owadów. Najczęściej jednak da się zauważyć zaczerwienione uwypuklenie, które powoduje świąd. U osób uczulonych może wystąpić silniejsza reakcja alergiczna, ale należy ona do rzadkości. W skrajnych przypadkach, gdy ukąszeń jest dużo, może wystąpić np. gorączka.

Wiele wątpliwości budzi też kwestia dotycząca tego, czy pluskwy przenoszą choroby. I mimo tego, iż przez ich kontakt z krwią nie da się tego wykluczyć, obecnie żadne badania tego nie potwierdzają. Ugryzienia przez pluskwy zazwyczaj nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, a tym bardziej dla życia, niemniej lepiej się ich pozbyć. Pluskwy domowe niestety niełatwo wyeliminować, dlatego warto poprosić o pomoc firmy, które profesjonalnie zajmują się zwalczaniem insektów. Specjaliści od odpluskwiania obiektów wykorzystują kilka skutecznych metod bazujących na zastosowaniu np. środków chemicznych lub podwyższonej temperatury.