Jak wyglądają ślady po ugryzieniu pluskiew?

ukąszenia pluskiew na plecach kobiety

Pluskwy to uciążliwe insekty, które uaktywniają się w nocy. Przez to, że żywią się krwią zwierząt i ludzi, swoje ofiary atakują dopiero po zmroku. W ciągu dnia bytują w trudno dostępnych miejscach. Ukrywają się w szczelinach między meblami oraz innych ciasnych i ciemnych przestrzeniach np. pod tapetami na ścianach. Wbrew pozorom ich pojawienie się nie jest wynikiem brudu. Pluskwy mogą zostać przeniesione do domu na ubraniach, sierści zwierząt lub w walizce. Na ich pojawienie się wskazują np. plamki krwi na pościeli lub ślady odchodów na materacach. Najbardziej niepokojące okazują się jednak tajemnicze ugryzienia na ciele.

Ugryzienia przez pluskwy – jak je rozpoznać?

Przez to, że pluskwy atakują nocą, ślady po ich ugryzieniach najłatwiej zauważyć rano. Najlepiej widoczne okazują się wówczas zmiany, będące efektem ukąszeń sprzed 24-48 godzin. Insekty zazwyczaj kąsają nieosłonięte części ciała, takie jak nogi, ręce, szyja, a nawet twarz. To właśnie w tych miejscach pojawiają się zaczerwienione plamy, które mogą przyjmować postać nieco uwypuklonych krostek. Co więcej, choć ślady ukąszeń okala czerwony rumień, w jego środku można dostrzec nieco ciemniejszy punkt. Dokładnie wskazuje on miejsce, w którym pluskwa przerywa ciągłość naskórka i żywi się krwią ofiary.

Cechą charakterystyczną ugryzień przez pluskwy jest to, że wykwity występują w skupiskach. Najczęściej nie ma się do czynienia z pojedynczymi ukąszeniami, a licznymi zmianami ulokowanymi w tej samej linii. Ugryzienia zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale bywają uciążliwe, dlatego zwalczanie pluskiew jest konieczne w każdym takim przypadku. Zmiany najczęściej swędzą, niemniej zdarza się, że są też bolesne. Groźne może być także ich rozdrapanie. Zwykle jednak ustępują samoistnie po kilku dniach.