Dezynfekcja po zgonie

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi mieszka samotnie. Domów wielopokoleniowych jest dużo mniej niż kiedyś, dzieci szybko wyprowadzają się od rodziców, a wnuki mieszkają na drugim końcu kraju lub dalej. Zmieniły się też stosunki międzyludzkie, a zwłaszcza zainteresowanie tym, co dzieje się wokoło. Zmieniający się wciąż lokatorzy sąsiednich mieszkań rzadko interesują się tym, kto mieszka obok. Skutkiem tego, coraz częściej mamy do czynienia ze zgonami samotnych ludzi, które odkrywane są po krótszym lub dłuższym czasie, ale nie natychmiast. Odkrywane są, bo ktoś przestał pojawiać się na klatce schodowej i podwórku lub gdy z mieszkania zaczyna ulatniać się bardzo przykry zapach. Samotne śmierci, to także śmierci z powodu samobójstw, wypadków losowych lub przestępstw. We wszystkich wymienionych tu sytuacjach, konieczne jest podjęcie specjalnych działań – tzw. dezynfekcji po zgonie. Dezynfekcja po zgonie wymaga bardzo wysokiej czystości biologicznej. Przeprowadzamy ją preparatami o pełnym spektrum działania.

Jak przebiega dezynfekcja po zwłokach?

Mieszkanie po zgonie wygląda różnie, w zależności od tego, jak długo spoczywały w nim zwłoki. Dezynfekcja po zgonie to proces, który zaczyna się od wyniesienia z lokalu i zdezynfekowania wszystkiego, co można odzyskać. Chodzi o wartościowe meble i inny sprzęt. Kolejny etap to demontaż podłóg, boazerii i tapet oraz termiczne czyszczenie ścian, sufitów i podłóg. Jest to czasochłonna i trudna praca. Wszystko musi być dokładnie wyczyszczone.
Dezynfekcja po zwłokach obejmuje również pokrycie całości specjalnym środkiem dezynfekującym. Jeśli trzeba, używany jest środek neutralizujący krew, tkanki i płyny ustrojowe, po czym następuje ich usunięcie. Dezynfekcja po zgonie polega też na korzystaniu z najnowszych technologii oczyszczania pomieszczeń. Jeśli w pomieszczeniu zostały tkanki lub krew zmarłego, zostają one zabezpieczone w specjalnych pojemnikach. Dezynfekcja po zwłokach nie jest całościowa, jeśli z mieszkania nie zostaną usunięte intensywne i przykre wonie rozkładającego się ciała. Odbywa się to przy pomocy specjalnych mikrokapsułek. Dezynfekcja po zgonie to również ozonowanie przestrzeni z użyciem generatora przemysłowego. Nowatorską metodą przywracania mieszkań do stanu używalności jest zamgławianie z użyciem kapsułek biologicznych.

Dezynfekcja klatek schodowych

W niektórych sytuacjach dezynfekcja po zwłokach obejmuje przestrzenie, na których zgon nie miał miejsca, ale zostały one zanieczyszczone na skutek długiego rozkładania się ciała. Dotyczy to głównie klatek schodowych, na których pojawia się charakterystyczna woń i insekty. Po wyniesieniu zwłok z mieszkania, dokonuje się też dezynfekcji korytarzy i wind.

Z jakich powodów należy przeprowadzić dezynfekcję po zgonie?

Przykry, a jednocześnie trudny do usunięcia zapach zwłok w mniejszym bądź większym stanie rozkładu to tylko jedna z konsekwencji nieodkrytego szybko zgonu. Zwłoki te wydzielają również dużą ilość krwi i płynów ustrojowych, a na rozkładającym się ciele szybko namnażają się groźne bakterie. Kontakt ze zwłokami w stanie rozkładu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Nieodpowiednio zabezpieczona i nieostrożna osoba może poprzez taki kontakt zarazić się nawet żółtaczką typu A i B oraz wirusem HIV. Co innego, gdy usługę wykonują nasi technicy, którzy dezynfekują miejsca po zwłokach w odpowiednim ubraniu, z dużą ostrożnością i wprawą. To wszystko wymaga odpowiednich środków i wiedzy, dzięki którym można bezpiecznie usunąć:

  • odpady,
  • płyny organiczne,
  • ślady krwi,
  • płyny ustrojowe i tkanki ludzkie.

Sprzątanie po zwłokach a przepisy prawne

Działanie naszych techników jest również zgodne z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej i przepisami zawartymi w Ustawie z dnia 14 marca 1985 r. Przepisy mówią o tym, że dezynfekcja zwłok wymaga zastosowania najwyższych środków ostrożności oraz musi być przeprowadzona zgodnie z wyraźnie nakreślonymi procedurami bezpieczeństwa. Procedur tych dotrzymują wyłącznie firmy, które stosują do dezynfekcji specjalistyczny sprzęt oraz atestowane środki czyszczące. Dlatego porządkowanie mieszkań, w których przez dłuższy czas leżały zwłoki, należy bezwzględnie powierzać profesjonalistom. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach robią to skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia własnego i innych ludzi.