Zwalczenie pluskiew

Pluskwa domowa jest jednym z najczęściej występujących pasożytów. Zwalczanie pluskiew nie jest szczególnie trudne. Ale wiele firm zajmujących się tym zadaniem spośród kilkunastu dostępnych metod nie potrafi dobrać tej odpowiedniej.

Zwalczanie pluskiew Łódź

Zwalczanie pluskiew

Pluskwy nie siedzą na narzucie łóżka, czekając, że przyjdzie ktoś, kto spryska je środkiem owadobójczym. Chowają się w zakamarkach i szczelinach, dlatego metody oprysku, niezależnie od tego, czy zimnego, czy ciepłego, czy oprysku środkami chemicznymi w proszku, są niemal zupełnie nieskuteczne. Wiele firm reklamuje tego typu usługi, ponieważ to metody szybkie i tanie – co z tego, skoro nie pomagają?

Jak pozbyć się pluskiew?

Spośród kilkunastu metod zwalczania pluskwy domowej skuteczne są te, które albo dostarczają chemikalia toksyczne. Tam, gdzie bytują pasożyty, albo łączą to z działaniem podwyższonej temperatury, albo fizycznie izolują pasożyty. Ponieważ ta ostatnia grupa metod jest dość trudna i rzadko stosowana, najczęściej korzysta się z metod termicznego lub chemiczno-termicznego zwalczania pasożytów. Zaletami tych metod jest oddziaływanie nie tylko na imago, czyli dorosłą postać owadów, ale także na wcześniejsze formy rozwojowe, w tym jaja. Przy doborze metody warto jednak zwrócić też uwagę na trwałość efektów – niektóre tylko metody chronią na dłużej, a część sposobów tylko eliminuje już obecne w pomieszczeniach pasożyty.
Jak wygląda proces odpluskwiania?

Zwalczanie pluskiew domowych

zaczyna się od rozmowy – oczywiście nie z pluskwami, bo proszenie ich o opuszczenie lokalu raczej na wiele się nie zda – tylko przedstawicielem firmy, która ma odpluskwianie przeprowadzić. Zwykle konsultacje trwają dość długo, ponieważ pracownicy firmy muszą zebrać bardzo dokładny wywiad – każda z metod usuwania pluskiew ma swoje ograniczenia i zalecenia, a niewłaściwy dobór sposobu zwalczania pasożytów to tylko strata pieniędzy, a niekiedy nawet zagrożenie dla zdrowia.

Samo zwalczanie pluskiew zwykle wymaga opuszczenia lokalu, ale czas, przez jaki należy pozostawać poza domem zależy od metody. Na tym etapie do pracy wkraczają specjaliści uzbrojeni w profesjonalny sprzęt i silne środki chemiczne.

Metody zwalczania

Niezależnie od tego, czy metoda zwalczania pluskwy domowej daje ochronę na przyszłość, specjaliści z firmy dezynsekcyjnej powinni przeszkolić domowników – większość ludzi nie ma pojęcia, jak łatwo jest sprowadzić do domu pluskwę, dlatego dobrze wiedzieć nie tylko, jakie są sposoby eliminacji pasożytów, ale przede wszystkim co można zrobić, aby nie dopuścić do zasiedlenia lokalu przez owady.
Weryfikacja i protokół to ostatnie kroki w całym procesie. Już wcześniej klient musi od firmy otrzymać kartę charakterystyki używanych przy usuwaniu pluskiew środków chemicznych. Na sam koniec sporządzany jest szczegółowy protokół, który dokumentuje czas i sposób przeprowadzenia prac, a także informuje o efektach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że firma dezynsekcyjna może udzielić gwarancji na przeprowadzoną usługę. Jednak należy mieć na uwadze, że o ile sprowadzenie pluskwy jest bardzo proste. Wytępienie tych pasożytów to już zadanie wyłącznie dla najlepszych specjalistów.

Zobacz również: Dezynfekcja